Jezdíte pracovně po Evropě?

Pro legální a bezpečné služební cesty potřebujete formulář A1.

Formulář A1 je jediný doklad o splnění požadavků platných právních předpisů EU pro služební cesty do zahraničí. Funguje jako potvrzení o placení sociálního zabezpečení v jiné zemi EU nebo při práci ve více zemích EU současně.

Kdo musí mít platný formulář A1?

Zaměstnanec nebo OSVČ, který jede pracovně do jiného státu EU nebo Švýcarska, Velké Británie, Norska nebo na Island. Tyto cesty mohou zahrnovat:
  • hodinovou schůzku,
  • dlouhodobou práci na více dní, týdnů či měsíců,
  • firemní konferenci nebo kongres,
  • návštěvu zahraniční pobočky nebo výrobního závodu,
  • cestu skrz jinou zemi,
  • účast na teambuildingu,
  • pracovní školení atd.

Co bez A1 riskujete?

V okamžiku, kdy se bez schváleného certifikátu A1 vydáte mimo zemi svého domovského sociálního zabezpečení, stanete se subjektem zahraničního sociálního zabezpečení a pojištění. 

Ztrátu sociálních podpor typu mateřská, dávky v nezaměstnanosti atd.

Ztrátu nároku na nemocenskou při pracovním úrazu, kterou nekryje běžné české zdravotní pojištění.

Váš zaměstnavatel může obdržet vysoké pokuty za nedodržení platné legislativy.

Soudní spory o odpovědnosti firmy za náhradu škody při nečekané události.

Problémy se stanovením starobní penze, pokud se prokáže dlouhodobá práce v zahraničí.

Problémy při stále častějších kontrolách na letištích, hotelech, kongresech či konferencích.

Neriskujte a cestujte v klidu.
Zajistíme Vám A1 snadno a rychle.

Naše specialistka Lucie Šimonová Vás připraví na příští služební cestu, ať můžete cestovat bez problémů. Spojte se s námi ještě dnes a připravíme Vám platný formulář A1 rychle a efektivně.

ReloCare A1 services. Formulář A1 pro služební cesty po Evropě.
Lucie Šimonová

Specialistka na A1 a business visa

+420 773 718 954

lucie@relocare.cz

Co se může stát bez formuláře A1?

Nekrytá nemocenská zaměstnance

Jste na obchodní konferenci v Polsku. Spadnete ze schodů a zlomíte si ruku. Je jasné, že jste byli na služební cestě a v prostorách firemní konference (totéž platí pro továrnu, kancelářské prostory atd.). Bez formuláře A1 v době pracovní neschopnosti / úrazu nemusíte mít nárok na nemocenskou, protože sociální zabezpečení České republiky úraz neproplácí, pokud k němu nedošlo v ČR. Polsko jej rovněž nepokryje, protože jste neměli platný certifikát A1. Toto se může stát i během několikahodinové návštěvy zahraničí, klidně během prvních minut pobytu.

bed, room, lampshade-2562110.jpg

Pokuta pro zaměstnavatele

Rakouské úřady při kontrole registrací a fakturačních údajů v hotelu zjistí, že jste již 10 dní nepochybně na pracovní cestě. Vyžádají si od Vás certifikát A1, který nemůžete předložit. Zaměstnavatele čeká pokuta ve výši až 5 000 € a Vy můžete zatím trávit čas na policejní stanici.

Dávky na mateřské

Pracujete na nové pobočce firmy v Německu jako manažerka prodejny. Při kontrole německé úřady zjistí, že nemáte platný formulář A1 a nejste tedy řádně pojištěna. Váš zaměstnavatel dostane pokutu 6 000 € a Vy se musíte vrátit do České republiky, kde chcete po 3 měsících nastoupit na mateřskou dovolenou. Na sociálním odboru se ale zjistí, že jste v předchozích 12 měsících nebyla řádně pojištěna jako zaměstnanec v České republice a můžete mít problém získat české dávky za mateřskou dovolenou v plné výši.

Přečtěte si více o formuláři A1

Formulář A1 (dříve známý jako E101 nebo E103) vznikl v roce 2010 na základě nařízení Evropské unie č. 883/2004. Je mezinárodně uznávaným osvědčením, které umožňuje zaměstnancům z EU (bez ohledu na jejich národnost) pracovat v jiných zemích EU/EHP, aniž by museli platit další sociální a zdravotní pojištění.

Všichni zaměstnanci vyslaní na pracovní cestu po Evropské unii, Velké Británie, Islandu, Lichtenštejnsku a Norsku jsou povinni disponovat formulářem A1. Zaměstnanci bez formuláře A1 představují pro zaměstnavatele potenciální riziko vysokých pokut.

Vlády členských států nyní zesílily kontroly formuláře A1 a mohou získávat údaje prostřednictvím komunikace mezi orgány sociálního zabezpečení napříč zeměmi EU. Systém EESSI, zavedený v roce 2019, umožňuje úřadům v jednotlivých zemích prosazovat předpisy a kontrolovat, zda zaměstnanci mají osvědčení A1. V červenci 2020 se například zvýšila výše pokuty na 4 000 € + 200 € za zaměstnance a den. Kontroly mohou probíhat v hotelech, konferenčních prostorách i na dalších místech.

Časté dotazy

Certifikáty A1 byly uzákoněny už v roce 2010, ale teprve nyní se začínají častěji kontrolovat. Naše e-systémy mají předstih a jsou schopny zajistit, abyste splňovali požadavky dříve, než na Vaši společnost dopadnou důsledky neplnění zákonných povinností.

Nemusíte. Vyplňte formulář až 12 měsíců předem, se všemi odhady dnů služební cesty. Pokud přidáte další dny nebo další destinace, bude vždy potřeba podat novou žádost. Je proto důležité správně odhadnout počet dní. Berte na vědomí, že zpracování formuláře může trvat až 30 dnů.

Zajištění formuláře A1 je povinností Vašeho zaměstnavatele. Případné pokuty jdou tedy za ním. Vás se ale toto téma může dotknout ve formě chybějícího sociálního zabezpečení, nevyplacení nemocenské a problému s úřady v zahraničí.

Kontaktujte svého zaměstnavatele, ideálně oddělení HR, a zeptejte se na tuto problematiku. Nevystavovat se riziku značných postihů by mělo být v zájmu každé firmy.

Vyřízení žádosti v rámci jednoho formuláře trvá 30 dní. Ve formuláři A1 můžete požádat o vycestování do více zemí a stejný formulář můžete používat až 2 roky. Nejlepším řešením je vždy systém pro sledování dnů služební cesty v jednotlivých zemích. Díky tomuto nástroji máte jistotu, že v dané zemi nepřekročíte stanovený počet dnů. Pokud předem určené dny překročíte, přestanete vyhovovat předpisům EU. Pokud se služební cesta změní a v určité zemi je potřeba strávit více dní, bude nutné vyplnit nový formulář A1. Ten pouze doplní Vaše předchozí odhady počtu dní na aktuální stav. Pamatujte, že zpracování formuláře může trvat až 30 dnů.

Přejít nahoru