Vaše nejčastější dotazy o A1

Certifikace A1 je jediný doklad o splnění požadavků platných právních předpisů EU pro služební cesty do zahraničí. Funguje jako potvrzení o placení sociálního pojištění v jiné zemi EU, nebo při práci ve více zemích EU současně.

Proč se o nich dozvídám až teď?

Certifikáty A1 byly uzákoněny už v roce 2010, ale teprve nyní se začínají častěji kontrolovat. Pokuty za obchodní cesty bez platného certifikátu A1 se také zvyšují – v některých zemích dosahují až €10,000 na zaměstnance.

Náš zkušený tým a e-systémy ale naštěstí mají předstih. Jsme schopni zajistit, abyste Vy nebo Vaši zaměstnanci splňovali mezinárodní požadavky dříve, než na Vaši společnost dopadnou důsledky neplnění zákonných povinností.

Potřebuji nový formulář pro každou cestu?

Ne. Vyplňte formulář až 12 měsíců předem, se všemi odhady dnů nadcházejících služebních cest. Pokud budete chtít přidat další dny, nebo další destinace, bude vždy potřeba podat novou žádost. Je proto důležité správně odhadnout počet dní. Berte na vědomí, že zpracování formuláře může trvat až 30 dní – doporučujeme Vám tedy o A1 žádat s co největším předstihem.

Jak dlouho je certifikát A1 platný?

Ve formuláři A1 můžete požádat o vycestování do více zemí a stejný formulář můžete používat až 2 roky. Nejlepším řešením pro organizaci Vaší certifikace a pojištění je naše mobilní aplikace pro sledování dnů služební cesty v jednotlivých zemích. Aplikace Vám dá možnost sledovat Vaše dny v zahraničí, a vy se ujistíte, že v dané zemi nepřekročíte stanovený počet pojištěných pracovních dnů.

Pokud předem určené dny překročíte, přestanete vyhovovat předpisům EU. Pokud se služební cesta změní a v určité zemi je potřeba strávit více dní, bude nutné vyplnit nový formulář A1. Ten pouze doplní Vaše předchozí odhady počtu dní na aktuální stav. Pamatujte, že zpracování formuláře může trvat až 30 dnů.

Můžu dostat pokutu já osobně?

Zajištění formuláře A1 je povinností Vašeho zaměstnavatele. Případné pokuty musí zaplatit odpovědná společnost. Cestujícího osobně se ale toto téma může dotknout ve formě chybějícího sociálního zabezpečení, nevyplacení nemocenské nebo problému s úřady v zahraničí. Pro více informací o tom, co se Vám může stát bez formuláře A1, klikněte zde.

Přejít nahoru